
Attēls - Storyset, Freepik
"EntreComp" ietvars un videospēļu radīšana
Videospēļu radīšana un sociālā uzņēmējdarbība
Sociālā uzņēmējdarbība ir uzņēmējdarbības veids, kurā uzņēmuma galvenie mērķi ir ne tikai peļņas gūšana, bet arī sociāla mērķa sasniegšana. Tā sākas ar to, ka tiek apzināta vajadzība, kas pašlaik netiek apmierināta, un tā attīstās līdz iniciatīvas izveidei, kas var dot ieguldījumu šajā konkrētajā sociālajā jomā. Projektā “Video Games for Good” mēs integrējam sociālo uzņēmējdarbību ar videospēļu radīšanas procesu. Tā ir efektīva pieeja abu jomu attīstīšanai, jo palīdz veicināt radošumu un sadarbību. Tomēr paliek jautājums, kā ar to ir saistīts EntreComp ietvars?
EntreComp ietvars
Uzņēmējdarbības kompetenču ietvars ir Eiropas Komisijas zinātnes un zināšanu dienesta – Kopīgā pētniecības centra – izveidota sistēma. ES uzskata, ka iedzīvotāju uzņēmējdarbības spēju stiprināšana ir viena no galvenajām mūžizglītības prasmēm. Tas nozīmē, ka šim ietvaram jābūt pieejamam pēc iespējas lielākam skaitam cilvēku, tāpēc tas tika izveidots tā, lai tas varētu kļūt par vērtību radīšanas līdzekli jebkurā dzīves jomā. Sistēma piedāvā strukturētu pieeju uzņēmējdarbībā, koncentrējoties uz dažādiem uzņēmējdarbības attīstības posmiem, uzsverot nepārtrauktu mācīšanās ciklu.
EntreComp ietvaru veido trīs kompetences jomas, kas sīkāk sadalītas pa konkrētām prasmēm:
- Idejas un iespējas. Tas ietver iespēju pamanīšanu, radošuma attīstīšanu, spēju izstrādāt projektus, ideju novērtēšanu, ētiskas un ilgtspējīgas domāšanas attīstīšanu.
- Resursi. Šī kompetence ietver sevis apzināšanos un spēju sevi efektīvi izmantot, spēju motivēt un neatlaidīgi strādāt, spēju mobilizēt resursus un cilvēkus, kā arī ekonomisko un finanšu pratību.
- Darbībā. Pēdējā kompetence uzsver nepieciešamību uzņemties iniciatīvu, efektīvi plānot un vadīt, spēju tikt galā ar nenoteiktību vai risku, nepieciešamību strādāt kopā ar citiem un spēju mācīties no pieredzes.
Videospēļu radīšana un EntreComp ietvars
Tagad, kad EntreComp sistēmas mērķis ir skaidrs, mēs varam sākt saprast arī tās efektivitāti videospēļu izstrādē. EntreComp ietvaram ir trīs galvenie veidi, kā to izmantot videospēļu radīšanas procesā:
- Radošums un atkārtošana ir gan ietvara, gan videospēļu radīšanas pamatā. Idejas tiek nepārtraukti pielāgotas un uzlabotas, pamatojoties uz pieejamajiem resursiem, tehniskajiem jautājumiem, tirgus potenciālu un lietotāju atsauksmēm. Pastāvīgais pilnveidošanas potenciāls, kā arī nepieciešamība izmantot radošumu, lai mainītu spēli, ir spējas, kas atspoguļojas kompetencēs – Idejas un Iespējas un resursi.
- Videospēļu izstrādes process reti kad ir individuāls darbs. Sadarbība ir nepieciešama divos veidos. Pirmkārt, ir nepieciešama starpdisciplinaritāte, jo izstrāde reti aprobežojas ar vienu prasmi, bet bieži vien ietver zināšanas, piemēram, par ekonomiku, mārketingu un konkrētu produktu. Otrkārt, ir vajadzīga sadarbības daudzveidība. Lai īstenotu jebkuru iniciatīvu, ir nepieciešama dažādu profesiju sadarbība. Dizainera spējas atšķiras no skaņu inženiera vai programmētāja spējām. Pamatprogrammā tas ir uzsvērts, pievēršot uzmanību mobilizācijai un komandas darbam.
- Ietvars, tāpat kā videospēļu veidošanas process, ir uz darbību orientēta pieeja. Tā cenšas pamudināt potenciālos uzņēmējus pārvērst teorētiskās zināšanas praktiskos rezultātos. Taustāmi rezultāti ir svarīgs progresa virzītājspēks, un to mēs redzam atspoguļotu videospēļu radīšanā, sākot no spēles konceptu izstrādes un beidzot ar gala produkta faktisko palaišanu tirgū. Šī praktiskā pieeja ir tas, kas padara sistēmu tik piemērotu ne tikai formālās, bet arī neformālās mācīšanās vidē.
“Video Games for Good” projekta spēks slēpjas sociālās uzņēmējdarbības, EntreComp ietvara un videospēļu radīšanas krustpunktā. Apvienojot šos trīs faktorus, tiek radīts spēcīgs veids, kā radīt ietekmi uz sabiedrību. Ietvars ir mugurkauls, kas var piedāvāt struktūru, vienkāršojot procesu un nepieciešamās spējas. Visu trīs minēto elementu apvienojums rada inovatīvas un praktiskas pieejas, kas sniedzas tālāk par teorētisko fokusu.
Resursi:
- European Commission. (2016a). EntreComp – Policy background and Methodology. Joint-Research-Centre.ec.europa.eu; EU Science Hub. https://joint-research-centre.ec.europa.eu/entrecomp-entrepreneurship-competence-framework/entrecomp-policy-background-and-methodology_en
- European Commission. (2016b, June). EntreComp: The Entrepreneurship Competence Framework. Joint-Research-Centre.ec.europa.eu; EU Science Hub. https://joint-research-centre.ec.europa.eu/entrecomp-entrepreneurship-competence-framework_en
- Worsham, E. L. (2012). Reflections and Insights on Teaching Social Entrepreneurship: An Interview With Greg Dees. Academy of Management Learning & Education, 11(3), 442–452. JSTOR. https://doi.org/10.5465/amle.2011.0024