Image by Freepik

Selhání vpřed: Co nás hraní učí o sociálním podnikání

Selhání má mnoho negativních konotací, což znamená, že se mu v soukromém životě a kariéře snažíme vyhnout. Ve videohrách však máme tendenci pravidelně selhávat, abychom se dostali na další úroveň. Pokaždé, když neuspějeme, musíme vyzkoušet novou strategii ke zlepšení výsledku, což vede k neustálému procesu učení. Co kdybychom tento přístup neomezili na hraní her, ale také jej aplikovali na sociální podnikání?

Přijetí selhání ve hrách

Hlavním důvodem, proč je neúspěch ve hrách užitečný, je to, že je to efektivní způsob, jak zlepšit své dovednosti. Některé hry jsou tak těžké, že je extrémně pravděpodobné, že zpočátku selžete, než dostanete šanci se zlepšit a uspět. Ať už si vzpomeneme na Angry Birds, ve kterém opakujeme úroveň, abychom se ujistili, že máme správný postoj katapultu, nebo Prince of Persia, ve kterém můžete zemřít nebo vám vyprší čas, což má za následek nutnost opakování úrovně. Nejlepších výsledků v těchto hrách dosáhnete, jakmile si nasadíte čepici kreativního myšlení a zaměříte se na různé přístupy. Štěstí u her je, že mají tendenci vám dávat zpětnou vazbu, jak se zlepšit. Až se příště pokusíte o stejnou úroveň, budete moci svou strategii přizpůsobit. A pak, jakmile dorazíte do cíle, uspokojení z práce pro svůj cíl a jeho dosažení je vyšší, než kdyby bylo, kdybyste ho dosáhli poprvé. Nejen, že jste si dali práci, ale také jste získali dovednost, kterou můžete použít v budoucích pokusech. Navíc nedošlo k žádné újmě, když jste zpočátku selhali, a můžete pokračovat do další úrovně.

Neúspěch v sociální podnikatelské cestě

V sociálním podnikání, jako je hraní her, je selhání součástí dohody. Žádná společenská příčina nemá jednoznačné řešení; bude to vyžadovat zvážení z různých úhlů pohledu. Je potřeba experimentovat s více strategiemi a zároveň být často závislý na omezených zdrojích, což znamená, že je také vyžadováno kreativní myšlení. Sociální podnikání je iterativní proces, který se zaměřuje na přizpůsobení, zlepšování a opakování. Ve hrách neuvažujeme o selhání koncového bodu, tak proč bychom to měli považovat za koncový bod v podnikatelském podniku? Většina start-upů není hned úspěšná ve svých počátečních nápadech a pokusech. Jakmile je koncept vymyšlen a cílová skupina projeví zájem, může se ukázat, že metoda není tak účinná, jak se původně očekávalo. Aby podnikatel napravil tento poslední kousek skládačky, bude se muset znovu vrátit k bodu A a přehodnotit svůj původní přístup. Neměli bychom dovolit, aby nás tyto překážky definovaly, ale místo toho bychom měli uplatnit stejnou odolnost, jakou uplatňujeme, když nás Bowser popáté pošle zpět na úroveň 1 v Super Mario.

Silver Lining selhání

Spojením našich schopností z hraní her s našimi sny sociálních podnikatelů nakonec vznikne silný mix. Učíme se uplatňovat logiku, že experimentování se není třeba bát. Je naprosto v pořádku neuspět na první pokus, pokud si řeknete, že se znovu vrátíte do sedla a dáte tomu další šanci. Dát tomu další šanci je také jednoduché, jakmile použijeme logiku hráčů, protože to znamená, že musíme myslet kreativně. Tím, že přemýšlíme jako hráč, poznáváme, že používání metody, kterou známe při každé příležitosti, může být ve skutečnosti důvodem, proč jsme uvízli na prvním místě. Stáváme se řešiteli problémů, kteří analyzují, co dělají špatně, a mohou si poskytnout zpětnou vazbu. Ve hrách nám může dojít čas a ztratíme úroveň. V podnikání může být naše žádost zamítnuta a my se musíme vrátit k rýsovacímu prknu. Žádná z těchto situací nevyžaduje, abyste se vzdali; vše, co musíte udělat, je použít poruchu jako palivo. Na konci dne je občasné selhání nevyhnutelné. Jediná věc, kterou můžeme ovládat, je naše vlastní reakce na selhání: můžeme se vrátit na první úroveň a růst, nebo můžeme vypnout obrazovky. je to na nás.

Přejít nahoru