
Obrázek od Storyset na Freepik
Rámec podnikatelských kompetencí a tvorba videoher
Tvorba videoher a sociální podnikání
Sociální podnikání je forma podnikání, kde hlavní cíle podniku nejsou založeny pouze na zisku, ale také se zaměřují na dosažení sociálního cíle. Začíná identifikací potřeby, která není v současnosti uspokojována, a rozvíjí se v založení iniciativy, která může přispět k této specifické sociální věci. V projektu Video Games for Good integrujeme sociální podnikání s procesem tvorby videoher. Jedná se o efektivní přístup k budování obou kapacit, protože pomáhá podporovat kreativitu a spolupráci. Otázkou však zůstává, co s tím má Rámec EntreComp společného?
Rámec EntreComp
Rámec podnikatelských kompetencí je rámec vytvořený Společným výzkumným střediskem, vědeckou a znalostní službou Evropské komise. EU považuje posilování podnikatelských schopností svých občanů za klíčovou kompetenci pro celoživotní učení. To znamená, že rámec musí být přístupný co největšímu počtu lidí, a proto byl vytvořen tak, aby mohl být prostředkem pro tvorbu hodnot v jakékoli oblasti života. Rámec nabízí strukturovaný přístup k podnikání se zaměřením na různé fáze rozvoje podnikání s důrazem na nepřetržitý cyklus učení.
Rámec EntreComp se skládá ze tří kompetenčních oblastí, které jsou dále rozděleny do konkrétních dovedností:
- Nápady a příležitosti. To zahrnuje odhalování příležitostí, rozvíjení kreativity, schopnosti představit si projekty, oceňovat nápady a rozvíjet etické a udržitelné myšlení.
- Zdroje. Tato kompetence zahrnuje sebeuvědomění a vlastní účinnost, schopnost motivovat a vytrvat, schopnost mobilizovat zdroje i lidi a být ekonomicky a finančně gramotný.
- Do akce. Tato poslední kompetence zdůrazňuje potřebu přebírání iniciativy, efektivní plánování a řízení, schopnost vyrovnat se s nejistotou nebo rizikem, potřebu pracovat s ostatními a sílu učit se prostřednictvím zkušeností.
Tvorba videoher a Rámec EntreComp
Nyní, když je cíl Rámce EntreComp jasný, můžeme také začít chápat jeho účinnost při vývoji videoher. Rámec EntreComp má tři hlavní způsoby, jakými se promítá do procesu tvorby videoher:
- Kreativita a iterace jsou jádrem rámce i tvorby videoher. Nápady jsou průběžně přizpůsobovány a vylepšovány na základě dostupných zdrojů, technických problémů, tržního potenciálu a zpětné vazby od uživatelů. Neustálý potenciál pro zlepšování, stejně jako potřeba využít kreativitu ke změně hry, jsou kapacity, které se promítají do kompetencí Nápady a příležitosti and Zdroje.
- Proces vývoje videoher je zřídkakdy samostatným úsilím. Spolupráce je vyžadována dvěma způsoby. Zaprvé je zde potřeba multidisciplinarity, protože rozvoj podniku se zřídka omezuje na jedinou kapacitu, ale často zahrnuje znalost například ekonomiky, marketingu a konkrétního produktu. Zadruhé je potřeba rozmanitosti ve spolupráci. Aby každý podnik mohl žít, je nutná spolupráce napříč profesemi. Schopnosti designéra se budou lišit od schopností zvukaře nebo programátora. Rámec to zdůrazňuje svým zaměřením na mobilizaci a týmovou práci.
- Rámec, stejně jako procesy tvorby videoher, je přístup orientovaný na akci. Snaží se přimět potenciální podnikatele k přeměně teoretických znalostí v praktické výsledky. Hmatatelné výsledky jsou důležitou hybnou silou pokroku, a to je něco, co se odráží v tvorbě videoher, od navrhování herních konceptů až po samotné uvedení konečného produktu. Díky tomuto praktickému přístupu je rámec tak vhodný nejen pro formální, ale také pro neformální vzdělávací prostředí.
Síla tohoto projektu spočívá v průniku mezi sociálním podnikáním, Rámcem EntreComp a tvorbou videoher. Kombinací těchto tří faktorů vzniká silný způsob vytváření společenského dopadu. Rámec je páteří, která může nabídnout strukturu prostřednictvím zjednodušení procesu a požadovaných kapacit. Kombinace všech tří vede k inovativním a praktickým přístupům, které jdou dál než jen k teoretickému zaměření.
Sources:
- European Commission. (2016a). EntreComp – Policy background and Methodology. Joint-Research-Centre.ec.europa.eu; EU Science Hub. https://joint-research-centre.ec.europa.eu/entrecomp-entrepreneurship-competence-framework/entrecomp-policy-background-and-methodology_en
- European Commission. (2016b, June). EntreComp: The Entrepreneurship Competence Framework. Joint-Research-Centre.ec.europa.eu; EU Science Hub. https://joint-research-centre.ec.europa.eu/entrecomp-entrepreneurship-competence-framework_en
- Worsham, E. L. (2012). Reflections and Insights on Teaching Social Entrepreneurship: An Interview With Greg Dees. Academy of Management Learning & Education, 11(3), 442–452. JSTOR. https://doi.org/10.5465/amle.2011.0024